acetaminofen, difenhydramin, och pseudoefedrin

Vad är paracetamol, difenhydramin och pseudoefedrin?

Paracetamol är ett smärtstillande och feber reducering.

Difenhydramin är ett antihistamin som minskar effekterna av naturlig kemisk histamin i kroppen.

Pseudoefedrin är en avsvällande som krymper blodkärl i näsgångarna.

Paracetamol är difenhydramin, och pseudoefedrin en kombination läkemedel som används för att behandla huvudvärk, feber, värk i kroppen, rinnande eller täppt näsa, nysningar, klåda, rinnande ögon och nästäppa orsakad av allergi, förkylning eller influensa.

Paracetamol, difenhydramin och pseudoefedrin kan också användas för ändamål som inte nämns i denna medicinering guide.

Vad är den viktigaste informationen jag bör veta om detta läkemedel?

Använd inte detta läkemedel om du har tagit en MAO-hämmare under de senaste 14 dagarna.

Ta inte mer av denna medicin än vad som rekommenderas.

I sällsynta fall kan paracetamol orsaka en allvarlig hudreaktion.

Vad ska jag diskutera med min läkare innan du tar paracetamol, difenhydramin och pseudoefedrin?

Du bör inte använda denna medicin om du är allergisk mot paracetamol, difenhydramin eller pseudoefedrin.

Använd inte detta läkemedel om du har tagit en MAO-hämmare under de senaste 14 dagarna.

Fråga läkare eller apotekspersonal om det är säkert för dig att ta detta läkemedel om du har andra medicinska tillstånd, särskilt:

Det är inte känt om paracetamol, difenhydramin och pseudoefedrin kommer att skada fostret.

Detta läkemedel kan passera över i bröstmjölken och kan skada ett ammande barn.

Hur ska jag ta paracetamol, difenhydramin och pseudoefedrin?

Använd exakt enligt anvisningar på etiketten, eller som ordinerats av din läkare.

Ta inte mer av denna medicin än vad som rekommenderas.

Ge inte detta läkemedel till ett barn yngre än 4 år.

Ta inte mer än 7 dagar i rad.

Om du behöver kirurgi eller medicinska tester, berättar kirurgen eller läkare i förväg om du har tagit detta läkemedel under de senaste dagarna.

Förvara i rumstemperatur borta från fukt och värme.

Vad händer om jag missar en dos?

Eftersom detta läkemedel tas vid behov, kanske du inte vara på en doseringen.

Vad händer om jag överdos?

Sök akut medicinsk vård eller ring Poison Hjälp linjen vid en 800 222 1222. En överdos av paracetamol kan vara dödlig.

De första tecknen på en acetaminofen överdosering inkluderar förlust av aptit, illamående, kräkningar, magsmärtor, svettning, och förvirring eller svaghet.

Vad ska jag undvika när du tar paracetamol, difenhydramin och pseudoefedrin?

Fråga läkare eller apotekspersonal innan du använder någon annan kall, allergi, smärta eller sömn medicin.

Undvik att dricka alkohol.

Detta läkemedel kan orsaka dimsyn eller försämra ditt tänkande eller reaktioner.

Bieffekter

Få akut medicinsk hjälp om du har något av dessa tecken på en allergisk reaktion: hives;

I sällsynta fall kan paracetamol orsaka en allvarlig hudreaktion som kan vara dödlig.

Sluta använda detta läkemedel och kontakta din läkare omedelbart om du har:

Vanliga biverkningar kan inkludera:

Detta är inte en komplett lista över biverkningar och andra kan förekomma.

Paracetamol, difenhydramin och pseudoefedrin doseringsinformation

Vanliga vuxendos för rinit:

Acetaminofen 500 mg-difenhydramin 12,5 mg-pseudoefedrin 30 mg, orala kapslar och tabletter: Ta 1 till 2 kapslar eller tabletter var 6 timmar som behöver inte överstiga 8 kapslar eller tabletter dagligen.

Vanliga pediatrisk dos för rinit:

Acetaminofen 500 mg-difenhydramin 12,5 mg-pseudoefedrin 30 mg, orala kapslar och tabletter: 12 yrs eller äldre: Ta en till två kapslar eller tabletter var 6 timmar som behöver inte överstiga 8 kapslar eller tabletter dagligen.

Vilka andra droger påverkar detta läkemedel?

Fråga läkare eller apotekspersonal innan du använder detta läkemedel om du även använder andra droger, inklusive receptbelagda och receptfria läkemedel, vitaminer och naturläkemedel.

Intag av läkemedlet med andra läkemedel som gör dig sömnig eller långsam din andning kan förvärra dessa effekter.

Mer om paracetamol / difenhydramin / pseudoefedrin

Andra varumärken: Benadryl svår allergi & Sinus Huvudvärk, Tylenol Allergi Complete Nattetid

Relaterat

OBS! Om du fått i dig för stor mängd läkemedel eller som t.ex. ett barn fått i sig läkemedlet av misstag kontakta läkare, sjukhus eller Giftinformationscentralen (tel. 112) för bedömning av risken samt rådgivning.